جستجو

آسیب به خود

آسیب به خود می‌تواند یک اتفاق یک‌باره یا رفتاری تکرارشونده باشد. در سامانه بحران ما با احترام و بدون قضاوت در دسترس شما هستیم.

آسیب به خود چیست؟

هر رفتاری که منجر به ایجاد درد عمدی یا آسیب‌دیدگی فرد بشود، آسیب به خود است. آسیب به خود می‌تواند شامل رفتارهایی همچون بریدن، سوزاندن، گاز گرفتن یا خراش انداختن پوست، کندن مو، ضربه زدن به خود، یا به‌طور مکرر خود را در معرض موقعیت‌های خطرناک قرار دادن باشد. همچنین سوءمصرف مواد و الکل و یا بیش‌ازحد مصرف کردن دارو از نمونه‌های آسیب به خود است.

آسیب به خود اغلب به‌عنوان شیوه‌ای برای مدیریت و پاسخ به درد هیجانی، احساس تحت فشار بودن و رنجش روانی استفاده می‌شود. در بیشتر موارد افراد بدون اینکه تصمیم مردن داشتن باشند به خود آسیب می‌رسانند اما برخی اوقات ممکن است قصد خودکشی هم وجود داشته باشد. بعضی آدم‌ها بر این باورند که درد جسمانی ناشی از آسیب به خود، موقتاً موجب رهایی آن‌ها از درد هیجانی می‌شود. از این منظر، آسیب به خود می‌تواند برای افراد به‌عنوان یک راهبرد سازگاری اکار برود که به آن‌ها کمک می‌کند به زندگی‌شان ادامه دهند.

برای افرادی که بدون قصد خودکشی به خود آسیب می‌رسانند، خطر مرگ اتفاقی وجود دارد. علاوه بر این، اگر آسیب به خود، تنش را از بین نبرد یا کمکی به کنترل درد هیجانی نکند، ممکن است باعث شود فرد صدمه‌ی شدیدتری به خود بزند یا این باور را در وی به وجود آورد که دیگر قادر به تحمل و کنترل درد نیست و به فکر خودکشی بیافتد.

دیگر موضوعات و اطلاعات

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد