جستجو

نگران شخص دیگری هستم

اگر شما نگران شخص دیگری هستید که در چالش است یا ممکن است به خودکشی فکر کند، و شما مطمئن نیستید که چطور با او صحبت کنید، می‌­توانید به ما پیام دهید. یکی از مشاوان بحران آموزش دیده ما به شما گوش می­‌کند و شما را حمایت می­‌کند.

چه زمانی باید ارتباط برقرار کنم؟

اگر یکی از افرادی که می­‌شناسید در چالش است و دوران سختی را می­‌گذراند، ممکن است دو دل باشید که چه بگویید و چطور کمک کنید. با اینکه شاید احوال­پرسی و جویا شدن احوال آن فرد دشوار به­‌نظر برسد، اما این مکالمه می‌­تواند جان یک نفر را نجات دهد.

هرکسی شرایط بد عاطفی را به روش مختلفی تجربه می‌­کند، همه افرادی که شرایط بدی رو تجربه می‌­کنند لزوما از ظاهر قابل تشخیص نیستند، با این حال اگر نگران شخصی هستید می‌­توانید به علائم زیر توجه کنید:  

تغییر در زمان حضور یا کاهش عملکرد، ناتونی در تمرکز، افزایش تحریک‌پذیری یا پرخاشگری، مشغولیت با مرگ (نوشتن در مورد مرگ در شبکه‌های مجازی یا … یا کشیدن و بارگذاری تصاویر مرتبط با مرگ)، اختلال در خواب و اشتها، تغییر در ظاهر و مراقبت‌­های شخصی.

عوامل خطر تحریک‌کننده رایج

شناسایی نشانه­‌های اولیه یک بحران می­‌تواند از آسیب احتمالی به فرد جلوگیری کند. دنیای اطراف ما بر افکار و رفتارمان تاثیر می‌­گذارد. هرچند بعضا می‌­خواهیم تا یک حباب ایمن اطرافمان ایجاد کنیم، این امر خیلی ساده نیست. بنابراین، هم عوامل بیرونی (مانند تغییرات در روابط عاطفی، استرس کار یا تروما) و هم عوامل درونی (مانند دشواری در مدیریت و ابراز عواطف) می‌­تواند خطر اقدام به خودکشی را افزایش دهند. بطور کلی عوامل خطر وقایع، موقعیت‌­ها و شرایط استرس‌­زایی هستند که ممکن است احتمال خودکشی را افزایش دهند. این عوامل خطر نه خودکشی را پیش­­‌بینی می­‌کنند و نه مسبب آن می­‌شوند. با این حال، می­‌توانند توانایی مقابله فرد در یافتن راه‌­حل­‌های جایگزین و مدیریت تنش را تحت تاثیر قرار دهند و افراد دارای این مشخصه‌­ها در خطر بیشتری هستند. عوامل ذیل بویژه وقتی با یکدیگر ترکیب می‌­شوند احتمال افکار و اقدام به خودکشی را افزایش می­‌دهند:

اگر این چنین علائمی در فرد مشاهده کردید، پیشنهاد می­‌شود که بیشتر حواستان به فرد باشد و از وی مراقبت کنید و به او نشان دهید که برایش اهمیت قائلید. وقتی چندین عوامل خطر وجود دارد و رفتار فرد نیز تغییراتی داشته، وقت آن است که نسبت به هرگونه نشانه‌­های هشداردهنده هشیار باشید. با اینکه همیشه این عوامل حاضر نیستند و می­‌توانند بعضا بی‌­ارتباط باشند، عیبی ندارد اگر از فرد مستقیما بپرسید آیا به خودکشی فکر می‌­کند؟ با پرسیدن می‌­توانید یک زندگی را نجات دهید. در صورت وجود چنین افکاری تا حد امکان آرامش خود را حفظ کنید، با فرد در تماس باشید و آماده انجام اقدام فوری باشید.

وقتی متوجه شدید که شخصی در تقلا است

همه ما یک توانایی ذاتی برای حمایت از دیگران و نزدیکان داریم. اگر نشانه‌­هایی دیدید مبنی بر اینکه فردی که می‌­شناسید در تقلاست، خوب است که بپرسید حالشان چطور است و پیشنهاد دهید شما می­‌توانید با او گپ بزنید و به حرف­‌هایش گوش کنید و در صورت نیاز به او کمک کنید. هیچ وقت توانایی­‌تان برای برقراری ارتباط با دیگری و کمک به او برای ایجاد امید و تامین امنیتش را دست کم نگیرید.

  • تماس صوتی یا نوشتاری بگیرید و بپرسید که حالشان چطور است، برای گوش دادن به آن­ها زمانی اختصاص دهید، به چالش و تقلای آنها اذعان داشته باشید و آن­ها را به صحبت در موردش تشویق کنید.
  • آن­ها را تشویق کنید که با هر شخصی که راحت­‌تر هستند ارتباط برقرار کنند. این فرد ممکن است پزشک، خانواده، دوستان، فردی مذهبی، متخصصین یا هر شخصی باشند که فرد احساس می­‌کند می­‌تواند به آن­ها اعتماد کند. اگر بدنبال پشتیبانی و حمایت تخصصی‌­تر هستند و نمی‌دانند به کجا مراجعه کنند، سرویس ما را به آن­ها معرفی کنید.
  • مستقیما از آن­ها بپرسید که به خودکشی فکر می­‌کنند یا خیر. این بیاد یک سوال مستقیم باشد که نتوان آن را طور دیگری تفسیر کرد، مانند: این چند وقته شرایط سختی داشتی و تحت فشار بودی، به خودکشی هم فکر کردی؟
  • اگر آن­ها به فکر پایان دادن به زندگی خود هستند، آن­ها را تشویق کنید که با سرویس‌­های موجود ارتباط بگیرند، در صورت نیاز می­‌توانید شما نیز بجای آن­ها تماس بگیرید، ما می‌­توانیم در فرایند به شما کمک کنیم.

اگر نگران هستید که فردی در خطر فوری است با اورژانس اجتماعی ۱۲۳ تماس بگیرید.

سه قدم برای پیش‌گیری از خودکشی

پرسیدن

اگر فکر می­‌کنید فردی ممکن است دست به خودکشی بزند، مستقیم از او بپرسد که تو فکر خودکشی هستی؟ از انجام این کار نترسید، این نشان می­‌دهد که شما به او اهمیت می­‌دهید و در واقع میزان خطر را کاهش می‌­دهد، زیرا به فرد نشان می‌­دهد که دوستی مایل است که در مورد مسئله باهم صحبت کنند. مطمئن شوید که مستقیم و بدون ابهام سوال می­‌کنید.

گوش کردن و ماندن کنار فرد

اگر فرد تایید کرد که تمایل به خودکشی دارد، به او گوش دهید و اجازه دهید که احساسات خود را بیان کند. آن­ها را تنها نگذارید، کنارشان بمانید یا از شخص معتمد دیگری بخواهید که کنارشان بمانند.

کمک گرفتن

کمک حرف‌ه­ای بگیرید. اگر زندگی فرد در خطر فوری است با ۱۲۳ تماس بگیرید. اگر می­‌توانید کمک حضوری ارائه دهید پیش دکتر عمومی یا اورژانس بروید. حتی اگر خطر فوری نباشد، ممکن است که برای مشکلات موجود که این احساسات را در آن­ها بوجود آورده به حمایت طولانی مدت نیاز داشته باشند.

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد